2013 - 2014 Inland Empire Event Schedule & Entry Forms

Adobe Acrobat or Acrobat Reader is required to view entry forms.



GET ACROBAT READER


Click on a month below for Event Information.

SEPTEMBER 2013 MARCH 2014
OCTOBER 2013 APRIL 2014
NOVEMBER 2013 MAY 2014
DECEMBER 2013 JUNE 2014
JANUARY 2014 JULY 2014
FEBUARY 2014 AUGUST 2014
Back to Main Page

Entry forms in .pdf format.
Please be patient. Files in .pdf format may take a few minutes to download.

SEPTEMBER 2013
entry
ENTRY
FORM

Sept 22-Nov 3

Early
Deadline

Sept 9

Late
Deadline

Sept 13

(Sundays) Early Fall Basketball League
Boys & Girls: 2nd Grade High School Varsity

Where: Yakima Valley, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
OCTOBER 2013
entry
ENTRY
FORM

Oct 11-13

Deadline
Oct 4

Lakeland AAU Girls City Classic Basketball Tournament
Girls: 6th 8th Grade

Where: Rathdrum, Idaho

Justin Brown
(208) 687-2399 ext 132
justin@rathdrum.org
entry
ENTRY
FORM

Oct 13

Deadline

October 7

Eagle Classic Annual Jamboree
Boys: 4th 6th Grade / Girls: 4th 8th Grade

Where: Eastern Washington University Cheney, WA

David Riley
650-804-0783
ewubasketballcamp@gmail.com
entry
ENTRY
FORM

Oct 13

Deadline
Sep 30

Whitworth University's Basketball Jamboree
Boys & Girls: 3rd 8th Grade

Where: Spokane, WA

Matt Melka
509-777-4415
mmelka@whitworth.edu
SCHEDULE RESULTS

Oct 19-Dec 7

Early
Deadline

Sept 27

Late
Deadline

Oct 2

(Saturdays) Fall Basketball League
Boys & Girls: 1st 8th Grade

Where: Yakima Valley / Tri Cities, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
entry
ENTRY
FORM

Oct 19-20

Deadline
Oct 7

Jump The Gun Jamboree
Boys & Girls: 4th 9th Grade

Where: The Warehouse Athletic Facility, Spokane, WA

Jared Tikker
509-484-2670
jared@warehouseathletics.com
entry
ENTRY
FORM

Oct 20

Deadline

October 7

Eagle Classic Annual Jamboree
Boys: 4th 6th Grade / Girls: 4th 8th Grade

Where: Eastern Washington University Cheney, WA

David Riley
650-804-0783
ewubasketballcamp@gmail.com
entry
ENTRY
FORM

Oct 26 - Dec 7

Deadline
Oct 11

Columbia Basin AAU Youth Basketball League
Boys: 3rd 6th Grade
Girls: 3rd 8th Grade

Where: Moses Lake, WA

Javier Loera
509-750-1624

Shawn O' Brien
entry
ENTRY
FORM

Oct 27

Deadline

October 7

Eagle Classic Annual Jamboree
Boys: 4th 6th Grade / Girls: 4th 8th Grade

Where: Eastern Washington University Cheney, WA

David Riley
650-804-0783
ewubasketballcamp@gmail.com
NOVEMBER 2013
entry
ENTRY
FORM

Nov 9

Deadline
10 Day Prior

Battle Basketball Jamboree
Boys & Girls: 4th 8th Grade

Where: Clarkston, WA, Lewiston, ID

Holley White
208-746-1156
hwhite6162@msn.com

Pat Sobotta
208-790-1523
www.battlebasketball.biz
entry
ENTRY
FORM

Nov 2-3

Deadline
Oct 7

Boo Ball Fall Classic
Boys & Girls: 4th 8th Grade

Where: Spokane, WA

Giff Marleau
509-624-2414
entry
ENTRY
FORM

Nov 8-10

Deadline
Nov 3

18th Annual Veteran's Weekend AAU Basketball Tournament
Boys & Girls: 6th, 7th, 8th Grade

Where: Wenatchee, WA

Ron Stone
509-670-1810
ronstone@frontier.com
entry
ENTRY
FORM

Nov 9-10

Deadline
Nov 1

Whitman Basketball Fall Shootout
Girls: 5th 8th Grade

Where: Whitman College, Walla Walla, WA

Casey Kushiyama
808-722-1930
kushiycm@whitman.edu
SCHEDULE RESULTS

Nov 9-10

Deadline
Nov 1

4th Annual Tip Off Classic
Boys: 3rd 8th Grade
Girls: 3rd 6th Grade


Where: Pasco, WA

Lawrence Groce
509-302-1218
tricityfuture@yahoo.com
SCHEDULE RESULTS

Nov 10-11

Early
Deadline

Oct 25

Late
Deadline

Oct 30

7th Annual Veteran's Day Tournament
Boys & Girls: 2nd - 8th Grade

Where: Yakima, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
entry
ENTRY
FORM

Nov 16-17

Deadline
Nov 8

7th Annual Hermiston Autumn Kickoff Classic
Boys & Girls: 2nd - 8th Grade

Where: Hermiston, OR

Larry Usher
541-571-3586
Drivesports.usher@gmail.com
entry
ENTRY
FORM

Nov 16-17

Deadline
Nov 8

Whitman Basketball Fall Classic
Boys: 3rd 8th Grade

Where: Whitman College, Walla Walla, WA

Matt Airy
509-527-5212
airymw@whitman.edu
entry
ENTRY
FORM

Nov 16-Feb 1

Tri-Ccounty Basketball League
Boys & Girls: 5th - 8th

Where: Chattaroy WA

Debbi Davis
509-220-4010
ramhoopsaau@yahoo.com
entry
ENTRY
FORM

Nov 29-Dec 1

Early
Deadline

Nov 15

Late
Deadline

Nov 20

19th Annual Thanksgiving Tournament
Boys & Girls: 2nd - 8th Grade

Where: Yakima, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
entry
ENTRY
FORM

Nov 29-Dec 1

Deadline

Nov 12

12th Annual Thanksgiving Turkey Shoot Tournament
Boys & Girls: 5th 8th Grade

Where: The Warehouse Athletic Facility, Spokane, WA

Jared Tikker
509-484-2670
jared@warehouseathletics.com
entry
ENTRY
FORM

Nov 30

Deadline
10 Day Prior

Battle Basketball Jamboree
Boys & Girls: 4th 8th Grade

Where: Clarkston, WA, Lewiston, ID

Holley White
208-746-1156
hwhite6162@msn.com

Pat Sobotta
208-790-1523
www.battlebasketball.biz
DECEMBER 2013      
SCHEDULE RESULTS

Dec 6-8

Deadline
Nov 20

Santa Hoop Classic
Boys & Girls: 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th Grade

Where: Ellensburg, WA

Eric Scott
509-963-3511
recreation@cwu.edu
entry
ENTRY
FORM

Dec 7-8

Deadline
Dec 1

Hermiston Holiday Hoops Classic
Boys & Girls: 2nd - 8th Grade

Where: Hermiston, OR

Larry Usher
541-571-3586
drivesports.usher@gmail.com
SCHEDULE RESULTS

Dec 13 - 15

Early
Deadline

Nov 29

Late
Deadline

Dec 4

11th Annual Bring Your Game Tournament
Boys & Girls: 2nd - 8th Grade

Where: Yakima, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
entry
ENTRY
FORM

Dec 13-15

Deadline
Dec 2

December Lake City Shootout
Boys: 7th & 8th Grade

Where: Coeur d'Alene, ID

Paula Austin
208-769-2250
recreation@cdaid.org
entry
ENTRY
FORM

Dec 14-15

Deadline
Nov 18

Santa Slammer Winter Classic
Boys & Girls: 4th 8th Grade

Where: Spokane, WA

Giff Marleau
509-624-2414
giff@spokanehoopfest.net
SCHEDULE RESULTS

Dec 20-22

Deadline

10 Days
before Event

Snake River Shootout
Boys & Girls: 4th - 8th Grade

Where: Lewiston, ID & Clarkston, WA

Brian Adamowsky
208-792-2492
bdadamowsky@lcsc.edu
entry
ENTRY
FORM

Dec 21-22

Deadline
Dec 13

Whitman Basketball Holiday Invite
Boys: 3rd 8th Grade

Where: Whitman College, Walla Walla

Matt Airy
509-527-5212
airymw@whitman.edu
SCHEDULE RESULTS

Dec 21-22

16th Annual Hanford Holiday Hoopfest
Boys & Girls: 6th, 7th, 8th Grade

Where: Richland, WA

Mike DePeel
509-967-3541
miracle55@clearwire.net
entry
ENTRY
FORM

Dec 28-29

Hoops after Christmas
Girls: 7th & 8th Grade

Where: Omak, WA

Codi Marchand
509-322-0074
gandcmarchand@yahoo.com
JANUARY 2014 
entry
ENTRY
FORM

Jan 3-5

Deadline
10 Day Prior

Battle Basketball Tourney
Boys & Girls: 4th 8th Grade

Where: Clarkston, WA, Lewiston, ID

Holley White
208-746-1156
hwhite6162@msn.com

Pat Sobotta
208-790-1523
www.battlebasketball.biz
entry
ENTRY
FORM

Jan 3-5

Early Deadline
Dec 20
Late Deadline
Dec 29

4th Annual Bombers Bash
Boys: 3rd - 8th grade

Where: Richland, WA

Nat Cowell
509-430-3602
nat@badgerbombers.com
entry
ENTRY
FORM

Jan 3 - 5

Deadline

Dec 27

Desert Hoop Classic
Boys & Girls: 4th, 5th, 6th, 7th, 8th Grade

Where: Moses Lake, WA

Susan Schwiesow
509-764-3810
sschwiesow@cityofml.com
SCHEDULE RESULTS

Jan 10 - 12

Early
Deadline

Dec 27

Late
Deadline

Jan 3

16th Annual Yakima Valley Invitational
Boys & Girls: 2nd - 8th Grade

Where: Yakima, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
entry
ENTRY
FORM

Jan 10-12

Deadline

Jan 2

18th Annual Benton City Hoop It Up Classic
Boys: 6th, 7th, 8th Grade

Where: Benton City, WA

John Pace
509-588-4382
paceten@yahoo.com

Mike Christensen
509-392-2371
mchristensen@kibesd.org
entry
ENTRY
FORM

Jan 17-19

Deadline

Jan 10

26th Annual Steve Talbot Wenatchee AAU Invitational
Boys: 4th 8th Grade

Where: Wenatchee, WA

Kay Blakney
509-663-3119
509-670-1363
kayb@tumwater.net
entry
ENTRY
FORM

Jan 17 - 19

Deadline

Jan 7

17th Annual Clash at the Border
Boys & Girls: 3rd 8th Grade

Where: Pendleton, OR

Chris Carter
541-379-9122
Chris.carter@uscellular.com
entry
ENTRY
FORM

Jan 17-18

Deadline

Jan 9

18th Annual Benton City Hoop It Up Classic
Girls: 3rd 6th Grade

Where: Benton City, WA

John Pace
509-588-4382
paceten@yahoo.com

Mike Christensen
509-392-2371
mchristensen@kibesd.org
SCHEDULE RESULTS

Jan 18 - 20

Early
Deadline

Jan 3

Late
Deadline

Jan 8

23rd Annual Martin Luther King Tournament
Boys & Girls: 2nd - 8th Grade

Where: Yakima, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
entry
ENTRY
FORM

Jan 24 - 26

Deadline

Jan 17

Desert Hoop Classic
Boys & Girls: 7th & 8th Grade

Where: Moses Lake, WA

Susan Schwiesow
509-764-3810
sschwiesow@cityofml.com
SCHEDULE RESULTS

Jan 24-26

Deadline

10 Days
before Event

Snake River Shootout
Boys & Girls: 4th - 8th Grade

Where: Lewiston, ID & Clarkston, WA

Brian Adamowsky
208-792-2492
bdadamowsky@lcsc.edu
entry
ENTRY
FORM

Jan 25-26

Early
Deadline

Jan 3

Late
Deadline

Jan 8

11th Annual Best of the West Tournament
Boys & Girls: 2nd 8th Grade

Where: Hermiston, OR

Tracy Gammell
541-561-5324
tgammell@qwestoffice.net
SCHEDULE RESULTS

Jan 25 -
Mar 8


Early
Deadline

Jan 3

Late
Deadline

Jan 8

Three Rivers Winter League (Saturdays)
Boys & Girls: 1st - 8th Grade

Where: Yakima Valley/Tri Cities, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
entry
ENTRY
FORM

Jan 31 - Feb 2

Deadline

Jan 24

Desert Hoop Classic
Girls: 3rd, 4th, 5th, 6th Grade

Where: Moses Lake, WA

Susan Schwiesow
509-764-3810
sschwiesow@cityofml.com
entry
ENTRY
FORM

Jan 31 - Feb 1

Deadline
10 Day Prior

Battle Basketball Classic
Boys & Girls: 4th 8th Grade

Where: Clarkston, WA, Lewiston, ID

Holley White
208-746-1156
hwhite6162@msn.com

Pat Sobotta
208-790-1523
www.battlebasketball.biz
FEBUARY 2014     
entry
ENTRY
FORM
Feb 1-2

Deadline
Jan 24

Lake Chelan Apple Classic
Boys: 7th, 8th Grade

Where: Chelan, WA
Mike Haerling
mikehaerling@yahoo.com
entry
ENTRY
FORM
Feb 7-9

Deadline
Jan 27

21th Annual Walla Walla YMCA Shootout
Girls & Boys: 4th - 8th Grade

Where: Walla Walla, WA
Abel Hernandez
(509) 525-8863
ahernandez@wwymca.org
entry
ENTRY
FORM
Feb 7-9

Deadline
Jan 29

14th Annual Columbia River Hoop Classic
Boys & Girls: 4th - 7th Grade

Where: East Wenatchee, WA
Dan Rookard
509-886-3574
509-679-3840
entry
ENTRY
FORM

Feb 7-9

Deadline

Jan 30

18th Annual Benton City Hoop It Up Classic
Boys: 2nd -5th Grade

Where: Benton City, WA

John Pace
509-588-4382
paceten@yahoo.com

Mike Christensen
509-392-2371
mchristensen@kibesd.org
entry
ENTRY
FORM
Feb 8-9

Deadline
Jan 31

Lake Chelan Apple Classic
Boys: 4th grade
Girls: 7th & 8th grade

Where: Chelan, WA
Mike Haerling
mikehaerling@yahoo.com
SCHEDULE RESULTS

Feb 14-16

Deadline

10 Days
before Event

Snake River Shootout
Boys & Girls: 4th - 8th Grade

Where: Lewiston, ID & Clarkston, WA

Brian Adamowsky
208-792-2492
bdadamowsky@lcsc.edu
entry
ENTRY
FORM
Feb 15-16

Deadline
Feb 8

5th Annual For Love of The Game Tournament

Boys & Girls: 2nd 9th Grade

Where: Hermiston, OR
Larry Usher
541-571-3586
Drivesports.usher@gmail.com
SCHEDULE RESULTS
Feb 15-17

Deadline
Feb 7

5th Annual Synergy Shootout

Boys & Girls: 3rd 8th Grade

Where: Ellensburg/Kittitas, WA
Rocky Gibson
509-929-1014
Rocky_Gibson@ksd403.org
entry
ENTRY
FORM
Feb 21-23

Deadline
Feb 8

Eastmont Winter Classic

Boys & Girls: 4th 8th Grade

Where: Eastmont, WA
Trina Elmes
(509) 884-8015
telmes@eastmontparks.com
entry
ENTRY
FORM
Feb 21-23

Deadline
Feb 10

Lake City Shootout

Boys: 5th, 6th and 7th Grade

Where: Coeur d'Alene, ID
Paula Austin
208-769-2250
recreation@cdaid.org
entry
ENTRY
FORM

Feb 21-23

Deadline
Feb 17

6th Annual Eastern Oregon Shootout
Boys & Girls: 5th 8th Grade

Where: Pendleton, OR

Rob Hillmick
541-276-0351
robtam1991@hotmail.com
entry
ENTRY
FORM

Feb 22-23

Deadline
Jan 27

Shootout Spring Classic
Boys & Girls: 4th 8th Grade

Where: Spokane, WA

Giff Marleau
(509) 624-2414
giff@spokanehoopfest.net
entry
ENTRY
FORM

Feb 22-23

Deadline
Limited to 1st 8 teams per division

17th Annual Cascade Leavenworth Classic
Boys: 6th, 7th, 8th Grade
**2A schools or smaller only

Where: Leavenworth, WA

Randy Alexander
509-548-2464
randya@chelanpud.org
entry
ENTRY
FORM
Feb 22-23

Deadline
Feb 14

Lake Chelan Apple Classic
Boys: 5th & 6th grade

Where: Chelan, WA
Mike Haerling
mikehaerling@yahoo.com
SCHEDULE RESULTS
Feb 28-Mar 2

Deadline
Feb 21

22nd Annual Tri Cities Coyote Invite

Girls: 6th, 7th, 8th Grade

Where: Burbank, WA
Mike Roberts
509-539-8571
Cougfans5@msn.com
SCHEDULE RESULTS

Feb 28-Mar 2

Deadline

10 Days
before Event

Snake River Shootout
Boys & Girls: 4th - 8th Grade

Where: Lewiston, ID & Clarkston, WA

Brian Adamowsky
208-792-2492
bdadamowsky@lcsc.edu
entry
ENTRY
FORM

Feb 28-Mar 2

Deadline

Feb 21

Hooping It Into The New Year
Boys & Girls: 3rd - 8th Grade

Where: Omak, WA

Codi Marchand
gandcmarchand@yahoo.com
509-322-0074

Anthony Popelier
Phone: 509-429-4327
MARCH 2014     
entry
ENTRY
FORM

Mar 1-2

Deadline
Limited to 1st 8 teams per division

17th Annual Cascade Leavenworth Classic
Girls: 6th, 7th, 8th Grade
**2A schools or smaller only

Where: Leavenworth, WA

Randy Alexander
509-548-2464
randya@chelanpud.org
entry
ENTRY
FORM

Mar 7-9

Deadline
Feb 12

Spring Fling
Boys & Girls: 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th Grade

Where: Ellensburg, WA

Eric Scott
509-963-3511
recreation@cwu.edu
entry
ENTRY
FORM
Mar 7-9

Deadline
Feb 28

22nd Annual Tri Cities Coyote Invite

Boys: 4th 6th Grade

Where: Burbank, WA
Mike Roberts
509-539-8571
Cougfans5@msn.com
entry
ENTRY
FORM

Mar 7-9

Deadline

Feb 28

Moses Lake Shootout
Boys: 3rd 8th Grade

Where: Moses Lake, WA

Susan Schwiesow
509-764-3810
sschwiesow@cityofml.com
SCHEDULE RESULTS

Mar 7-9

Deadline

10 Days
before Event

Snake River Shootout
Boys & Girls: 4th - 8th Grade

Where: Lewiston, ID & Clarkston, WA

Brian Adamowsky
208-792-2492
bdadamowsky@lcsc.edu
entry
ENTRY
FORM
Mar 7-9

Deadline
Feb 24

Lake City Shootout

Girls: 5th 7th Grade

Where: Coeur d'Alene, ID
Paula Austin
208-769-2250
recreation@cdaid.org
entry
ENTRY
FORM
Mar 7- 9

Deadline
Mar 1

Lakeland Hawks City Classic

Boys: 6th, 7th, 8th grade

Where: Rathdrum, ID
Justin Brown
(208) 687-2399, ext. 132
justin@rathdrum.org
entry
ENTRY
FORM

Mar 8 - 9

Deadline
Feb 24

12th Annual Bring in the Spring Tournament
Boys & Girls: 4th, 5th, 6th Grade

Where: The Warehouse Athletic Facility, Spokane, WA

Jared Tikker
509-484-2670
jared@warehouseathletics.com
entry
ENTRY
FORM

Mar 14 - 16

Deadline

Mar 7

26th Annual Steve Talbot Wenatchee AAU Invitational
Girls: 4th 8th Grade

Where: Wenatchee, WA

Jessica Van Lith
509-670-6555
cvanlith@nwi.net
SCHEDULE RESULTS

Mar 14 - 16

Early
Deadline

Feb 28

Late
Deadline

Mar 5

16th Annual Magic of Basketball Tournament
Boys & Girls: 2nd Grade High School
*Class of 2014 graduating Seniors CANNOT participate in this tournament*


Where: Sunnyside/Grandview, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
entry
ENTRY
FORM
Mar 14-16

Deadline
Mar 7

22nd Annual Tri Cities Coyote Invite

Boys: 7th 8th Grade

Where: Burbank, WA
Mike Roberts
509-539-8571
Cougfans5@msn.com
entry
ENTRY
FORM

Mar 14-16

Deadline

Mar 7

27TH Annual North Spokane Classic
AAU Basketball Tournament
Small School Boys 5th, 6th, 7th & 8th Grades
WA High School classification B, A, & 2A.

Where: Spokane, WA

Linda Donaghy
(509) 467-2119
(509) 220-8682- CELL northspokaneclassic@hotmail.com
SCHEDULE RESULTS

Mar 21 - 23

Early
Deadline

Mar 7

Late
Deadline

Mar 12

24th Annual Sunshine Classic Tournament
Girls: 2nd 8th Grade

Where: Sunnyside, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
SCHEDULE RESULTS

Mar 21 - 23

Early
Deadline

Mar 7

Late
Deadline

Mar 12

22nd Annual Zillah Lion's Club Spring Fling
Boys: 2nd 8th Grade

Where: Zillah, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
entry
ENTRY
FORM
Mar 21 - 23

Deadline
Mar 15

Lakeland Hawks City Classic

Girls: 6th, 7th, 8th grade

Where: Rathdrum, ID
Justin Brown
(208) 687-2399, ext. 132
justin@rathdrum.org
entry
ENTRY
FORM

Mar 21-23

Deadline

Mar 13

27TH Annual North Spokane Classic
AAU Basketball Tournament
Girls: 5th, 6th, 7th & 8th Grades

Where: Spokane, WA

Linda Donaghy
(509) 467-2119
(509) 220-8682- CELL northspokaneclassic@hotmail.com

entry
ENTRY
FORM

Mar 28-30

Deadline
Mar 13

5th Annual Riverhawk/Sagebrush Showdown Boys Tournament
Boys: 6th, 7th, 8th Grade, High School

Where: Pasco, WA

Brad DeWitt
509-727-1878
bdewitt@teminc.com

entry
ENTRY
FORM

Mar 28-30

Deadline
Mar 21

Othello Hoop Festival
Boys & Girls: 6th, 7th, 8th Grade

Where: Othello, WA

Stewart Hilmes
509-989-2076
shilmes@hilmesconstruction.com
entry
ENTRY
FORM

Mar 29 - 30

Deadline
Mar 4

11th Annual Spring Fling Tournament
Boys & Girls: 7th, 8th, 9th Grade

Where: The Warehouse Athletic Facility, Spokane, WA

Jared Tikker
509-484-2670
jared@warehouseathletics.com
APRIL 2014     

SCHEDULE RESULTS

Apr 4 - 6

Early
Deadline

Mar 21

Late
Deadline

Mar 26

36th Annual Inland Empire Championships
Boys: 2nd 12th Grade

Where: Spokane, WA
(The Warehouse Athletic Facility)

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
CANCELED

Apr 4 - 6

Early
Deadline

Mar 28

HD Championships
Boys & Girls: 3rd - 8th Grade

Where: Yakima, WA

Heather Shurtleff
509-480-2191
highdefinitionbasketball@gmail.com
SCHEDULE RESULTS

Apr 5 -
May 17


Early
Deadline

Mar 21

Late
Deadline

Mar 26

(Saturdays) Spring Youth Basketball League
Boys & Girls: 1st 8th Grade

Where: Yakima Valley, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
SCHEDULE RESULTS

Apr 6 -
May 18


Early
Deadline

Mar 21

Late
Deadline

Mar 26

(Sundays) Spring High School Basketball League
Boys & Girls: 9th Grade, Junior Varsity, Varsity

Where: Yakima Valley, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
SCHEDULE RESULTS

Apr 11 - 13

Early
Deadline

Mar 28

Late
Deadline

Apr 2

36th Annual Inland Empire Championships
Boys & Girls: 1st 12th Grade

Where: Yakima, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
SCHEDULE RESULTS

Apr 18-19

Early
Deadline

Apr 4

Late
Deadline

Apr 9

10th Annual Easter Championships
Boys & Girls: 2nd 8th Grade

Where: Yakima, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
entry
ENTRY
FORM

Apr 25 -27

Early
Deadline

Apr 11

Late
Deadline

Apr 16

24th Annual Sunshine Classic Tournament
Boys: 2nd 8th Grade

Where: Sunnyside, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
entry
ENTRY
FORM

Apr 25 - 27

Early
Deadline

Apr 11

Late
Deadline

Apr 16

22nd Annual Zillah Lion's Club Spring Fling
Girls: 2nd 8th Grade

Where: Zillah, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org

entry
ENTRY
FORM

Apr 25 - 27

Early
Deadline

Apr 11
Late
Deadline

Apr 16

36th Annual Inland Empire Championships
Girls: 2nd 12th Grade

Where: Spokane, WA
(The Warehouse Athletic Facility)

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
MAY 2014      
entry
ENTRY
FORM

May 2 - 4

Early
Deadline

Apr 18

Late
Deadline

Apr 23

28th Annual Best in the West Tournament
Boys: 2nd Grade High School

Where: Yakima, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
entry
ENTRY
FORM

May 9 - 11

Deadline
Apr 28

10th Annual May Madness Basketball Tournament
Boys: 3rd Grade High School

Where: The Warehouse Athletic Facility, Spokane, WA

Jared Tikker
509-484-2670
jared@warehouseathletics.com
entry
ENTRY
FORM

May 9 - 11

Early
Deadline

Apr 25

Late
Deadline

Apr 30

28th Annual Best in the West Tournament
Girls: 2nd Grade High School

Where: Yakima, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
entry
ENTRY
FORM

May 16 - 18

Deadline
May 5

10th Annual Belles Blast-Off Basketball Tournament
Girls: 3rd Grade High School

Where: The Warehouse Athletic Facility, Spokane, WA

Jared Tikker
509-484-2670
jared@warehouseathletics.com
entry
ENTRY
FORM

May 23-25

Deadline
May 12

On Summer's Edge Tournament
Boys & Girls: 4th Grade High School

Where: The Warehouse Athletic Facility, Spokane, WA

Jared Tikker
509-484-2670
jared@warehouseathletics.com
JUNE 2014     
entry
ENTRY
FORM

June 4 - 26

Early
Deadline

May 16

Late
Deadline

May 23

Three Rivers Summer League (June Session) Boys & Girls: 2nd Grade High School Varsity *Based on 2014-2015 school year*

Where: Yakima Valley, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
JULY 2014      
entry
ENTRY
FORM

July 7 - 24

Early
Deadline

June 20
Late
Deadline

June 25

Three Rivers Summer League (July Session) Boys & Girls: 2nd Grade High School Varsity *Based on 2014-2015 school year*

Where: Yakima Valley, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
AUGUST 2014